Kantorowice 19 V 2024

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Dzisiejszą uroczystością Zesłania Ducha Świętego, która przypada w 50 dni po Zmartwychwstaniu, kończymy obchody okresu wielkanocnego. To także dzień narodzin Kościoła, wspólnoty wierzących.

        Na Mszy św. o 9,00 przeżywamy Rocznicę I Komunii świętej. A na Mszy św. o 11,00 I Komunia święta dzieci z klas III. Przez cały tydzień będziemy przeżywać Biały Tydzień.

        Bardzo dziękuję rodzicom dzieci pierwszokomunijnych za całoroczną współpracę w parafialnym przygotowaniu dzieci do dnia I Komunii świętej i za przygotowanie kościoła do tej uroczystości.

        Po południu o 17,30 Nabożeństwo majowe.

Jutro, w drugi dzień Zielonych Świąt, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła. Zachęcam do udziału we Mszach św. tego dnia, które będą o godz. 8,00 18,00. Nabożeństwo po Mszy św. wieczornej.

We wtorek św. Jana Nepomucena, kapłana i męczennika.

W środę św. Rity, zakonnicy. Po Mszy św. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, połączona z nabożeństwem majowym.

       W czwartek święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Jest to dzień szczególnej modlitwy całego Kościoła za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu.

W piątek NMP Wspomożycielki Wiernych. W tym dniu przypada 51 rocznica święceń kapłańskich metropolity krakowskiego ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

Dzień 24 maja każdego roku, jest poświęcony pamięci i modlitwom za Kościół w Chinach. W wielu miejscach na świecie Kościół jest prześladowany. Za wiarę w Chrystusa wielu naszych braci chrześcijan cierpi, a nawet oddaje życie. My nie musimy dźwigać takich doświadczeń, zatem ofiarujmy im choćby dar modlitwy i pamięci, prosząc, aby i oni mogli cieszyć się wolnością religijną.

W sobotę w katedrze na Wawelu święcenia prezbiteratu.

W niedzielę Uroczystość Trójcy Przenajświętszej.

        W niedzielę kończy się okres spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej, o których mówi II i III przykazanie kościelne: „Przynajmniej raz w roku przystąpić do Sakramentu Pokuty” oraz „Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą”. Kto tego podstawowego obowiązku katolika i człowieka wierzącego jeszcze nie dopełnił, to w tym tygodniu do niedzieli włącznie najwyższy czas – ostatni dzwonek.

        W niedzielę przypada też wspomnienie św. Filipa Nereusza (1515-1595), kapłana.

        W tym dniu, 26 maja, obchodzimy Dzień Matki. Z tej okazji polecajmy je Bogu w modlitwie, by mogły dobrze wypełniać swoją misję. Na co dzień otaczajmy je szczególną miłością i wdzięcznością. A te, które już Pan powołał do wieczności, polecajmy Bożemu miłosierdziu.

        Zbliża się uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało (30 maja). W tym roku pójdziemy z Chrystusem Eucharystycznym na ul. Zakole. O przygotowanie ołtarzy bardzo proszę:

I – rodziny: Grela, Maj, Witek, numery: 74a, 74, 39, 68

II – rodziny: Broś, Nieć, Poborca i Zdziebko, numery: 46, 44a, 44, 40

III – rodziny: Adamskich, numery: 36a, 36, 28a, 24

IV – rodziny: Bochenek, Więcek, numery: 14, 10, 9,7

        Dziękuję wszystkim za udział w uroczystościach odpustowych a także za podjęcie przeróżnych funkcji (baldachim, feretrony, świece, sypanie kwiatów, dzwonienie, posługa w kuchni i inne). Dziękuję także tym, którzy przyszli w strojach krakowskich.

      Bardzo dziękuję rodzicom dzieci klas IV za zadbanie o czystość w naszym kościele w tym tygodniu. Teraz ze sprzątaniem wracamy znów na ul. Zakole.