Kantorowice 24 III 2024

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej

Dzisiaj obchodzimy pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do JerozolimyPoświęcenie palm, upamiętniające to wydarzenie przed Mszą św. o godz. 11,00.

O godz. 17,15 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. Natomiast po Mszy św. około 19,00 rozpocznie się Jubileuszowa, XX, Parafialna Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta. W tym roku święcimy też 40 rocznicę rozpoczęcia budowy kościoła, 35 rocznicę jego poświęcenia oraz 30 rocznicę erygowania naszej Parafii.

Wszystkich Parafian: kobiety i mężczyzn, dzieci i młodzież bardzo serdecznie zapraszam do udziału w tym niecodziennym wydarzeniu. Niech to będzie nasza manifestacja religijna, nasze przyznanie się do Chrystusa, do wiary i do Kościoła. Niech będzie też dziękczynieniem za odkupieńczą śmierć Chrystusa na krzyżu, również za nasze grzechy i dla naszego zbawienia. Drogą Krzyżową pójdziemy ul. Kantorowicką do kapliczki za skrzyżowaniem z ul. G. Morcinka i tak samo wrócimy do kościoła. Podczas procesji będzie niesiony krzyż misyjny. Przynieście ze sobą świece lub lampiony. Podczas drogi zachowajmy ostrożność.

W środę od 17,00 do 18,00 okazja do spowiedzi świętej, a po Mszy św. nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

      Dzisiejsza niedziela rozpoczyna najważniejszy okres naszych przygotowań do świąt Wielkiej Nocy. Wkraczamy w Wielki Tydzień, w którym pójdziemy z Chrystusem do Wieczernika i Ogrojca, na Drogę Krzyżową i na Kalwarię, by następnie radować się Jego zmartwychwstaniem.

Starajmy się przeżyć ten tydzień w skupieniu, uczestniczyć w nabożeństwach Triduum Paschalnego, aby wzmocnić swoją wiarę i głęboko przeżyć największe wydarzenie w historii zbawienia.

Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący. Przyciszmy, a może i wyłączmy telewizory, radia, komputery i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębienia się w Misterium Paschalne.

Przeżyjmy te uroczystości z czystą duszą. Wytrwajmy jak najdłużej w przyjaźni z Bogiem, bez grzechu ciężkiego. Niech święta wielkanocne będą zmartwychwstaniem Chrystusa w nas, w naszym sercu i w naszym życiu.

Dokładny program celebracji liturgicznych Triduum Paschalnego jest na tablicy ogłoszeń i znajduje się na stronie internetowej Parafii. Można go też zabrać przy wychodzeniu. Najważniejsze punkty to: Wielki Czwartek – Msza św. Wieczerzy Pańskiej o 18,00; Wielki Piątek – Liturgia Męki Pańskiej o 18,00; Wielka Sobota – święcenie pokarmów o 9,00  10,00  10,30 (na Dłubni) 11,00  12,00  13,00 i 14,00. Wigilia Paschalna (w tym roku) o 19,00 z procesją rezurekcyjną około 21,00.

        Osobisty, fizyczny udział w Triduum Paschalnym jest dla niektórych wiernych, zwłaszcza dla chorych i starszych ograniczony. Takie osoby mogą we wszystkich nabożeństwach odprawianych w naszym kościele uczestniczyć na żywo on-line poprzez stronę internetową naszej Parafii WWW.kantorowice.pl. Choć wiadomo, że nie jest to to samo, co fizyczna obecność i nie zastępuje w żaden sposób obecności osobistej.

          Bardzo serdecznie zachęcam też wszystkich do indywidualnego nawiedzania kościoła w ciągu dnia i w nocy w Wielki Czwartek, w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę.

          W Wielki Piątek obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Przypominam, że wstrzemięźliwość obowiązuje od 14 roku życia do końca życia, natomiast post jakościowy i ilościowy (ścisły) od 18 do rozpoczęcia 60 roku życia. Niech post w tym dniu nie będzie dla nas jedynie obowiązkiem, lecz niech stanie się wyrazem naszej miłości do Tego, który za nas oddał życie. Zaleca się, by wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych zachować także w W. Sobotę.

 W Wielkanoc po Mszy św. o 11,00 chcę odwiedzić chorych i starszych w domach z posługą sakramentalną, o ile zostaną zgłoszeni.

Trwa akcja charytatywna pomocy materialnej najuboższym. Zakończy się ona 2 tygodnie po Wielkanocy. Są jeszcze Baranki  Caritasu. Miejmy w tym czasie wrażliwsze serce na potrzeby biednych.

Ofiary z drugiego dnia świąt przeznaczone będą tradycyjnie na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

Dziękuję rodzinie Przeźmińskich i Brosiów z ul. Zakole za porządki w kościele w tym tygodniu. Proszę następne rodziny.