Kantorowice 11 II 2024

VI Niedziela Zwykła

Dziś przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes i XXXII Światowy Dzień Chorego.

Dzisiaj w naszym kościele trzecia i ostatnia niedziela Nabożeństwa Czterdziestogodzinnego, przygotowującego nas bezpośrednio do Wielkiego Postu. Adoracja Najświętszego Sakramentu trwać będzie po każdej Mszy św. aż do godz. 18,00. Do wspólnej modlitwy zapraszam:

– po Mszy św. o 9,00 – Róże Różańcowe                                                                                                                                                                    

– po Mszy św. o 11,00 – dzieci i młodzież                                                                                                                                                                   

– od godz. 13,00 – mieszkańców domów jednorodzinnych

– o godz. 15,00 – Godzina Miłosierdzia dla wszystkich Parafian

– od godz. 16,00 – mieszkańców bloków                                                                                                                                                                    

– o godz. 17,30 – Nieszpory

Bardzo gorąco zachęcam, znajdźmy chwilę czasu na indywidualną modlitwę przed Najświętszym Sakramentem w naszych intencjach osobistych, rodzinnych i parafialnych.

Po Mszy św. o 9,00 zmiana tajemnic różańcowych.

Dzisiaj rozpoczyna się 57 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu i wyzwolenie z innych nałogów, a od Środy Popielcowej kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Zachęcam do podjęcia abstynencji od alkoholu na okres Wielkiego Postu, w intencji ratowania ludzi uzależnionych od alkoholu.

       W środę rozpoczniemy okres przygotowania do świąt wielkanocnych, czyli Wielki Post. W Środę Popielcową obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Mówi nam o tym IV przykazanie kościelne: „Zachowywać nakazanie posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.”

Przypomnijmy, że wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14 roku życia do końca życia we wszystkie piątki całego roku (z wyjątkiem uroczystości kościelnych) i w Środę Popielcową, natomiast post ilościowy, ścisły obowiązuje od 18 do rozpoczęcia 60 roku życia w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Post ścisły oznacza, że w ciągu dnia możemy spożyć wyłącznie jeden posiłek do syta, a pozostałe dwa niepełne, lekkie.

W naszej archidiecezji w Środę Popielcową rozpoczyna się okres spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej, o którym mówi II i III przykazanie kościelne: „Przynajmniej raz w roku przystąpić do Sakramentu Pokuty” oraz „Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą”. Okres ten trwa aż do Niedzieli Trójcy Świętej, w tym roku do 26 maja (czyli ponad 3 miesiące).

Msze św. w Środę Popielcową z posypaniem głów popiołem będą o: 8,00 17,00 i 18,00.

Episkopat Polski i Metropolita Krakowski polecają, aby składkę z tego dnia przeznaczyć na rzecz ofiar działań wojennych w różnych rejonach świata.

W środę przypada też święto świętych: Cyryla (826-869), mnicha, i Metodego (815-885), biskupa, apostołów Słowian i patronów Europy.  Wspominamy również św. Walentego, patrona osób chorych psychicznie oraz narzeczonych i zakochanych. Niech ten dzień będzie okazją do pogłębienia wzajemnej miłości i życzliwości.

W piątek o godz.17,00 Droga Krzyżowa. Następnie Msza św. a po niej, z racji III piątku miesiąca, Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.

 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedziele o 17,15.

Zachęcam wszystkich: dzieci, młodzież i dorosłych do licznego udziału w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach. Za udział w tych nabożeństwach możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych.

W sobotę po Mszy św. o 17,00 zapraszam na plebanię Róże Różańcowe, a w niedzielę po Mszy św. wieczornej Służbę Liturgiczną i ich Rodziców.

W przyszłą niedzielę, III miesiąca, naszymi ofiarami wspieramy prace gospodarcze, wykonywane przy naszej Parafii.

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy w ubiegłą niedzielę wzięli udział w uroczystościach jubileuszowych 30 – lecia erygowania naszej Parafii z udziałem metropolity krakowskiego. Dziękuję też paniom za pomoc w kuchni.

Dziękuję rodzinie: Zyburów, Suskich i Kuśnierzy z ul. Zakole za troskę o czystość w kościele w tym tygodniu. Proszę następne rodziny.

Radny dzielnicy XVII, Wiesław Wojnarski, organizuje w miesiącu kwietniu 7-dniową wycieczkę do Włoch. W programie Wenecja, Florencja, Rzym, Asyż. Szczegóły na tablicy ogłoszeń i pod podanym numerem telefonu.