Kantorowice 24 IX 2023

XXV Niedziela Zwykła

Rocznica konsekracji kościoła

Dziś w naszej wspólnocie parafialnej przeżywamy III rocznicę konsekracji naszego kościoła. Gościmy wśród nas ks. dra Stanisława Mieszczaka, który trzy lata temu podczas misji świętych przygotowywał nas do dnia konsekracji. Po Mszy św. o 9,00 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i odśpiewamy dziękczynne Te Deum. Dzisiaj w naszym kościele można zyskać odpust zupełny nawiedzając kościół, modląc się w nim i spełniając zwykłe warunki odpustu.

Nasz kościół został zbudowany w latach 1984 – 86 staraniem ówczesnego Proboszcza Parafii Raciborowice ks. Stanisława Migasa, a poświęcony 12 marca 1989 roku przez ks. bpa Kazimierza Nycza. Natomiast samodzielna Parafia powstała 2 lutego 1994 roku. 27 września 2020 roku metropolita krakowski ks. arcybiskup Marek Jędraszewski dokonał konsekracji kościoła.

W dniu dzisiejszym przeżywamy też Dzień Modlitwy za Młodzież w parafiach Archidiecezji Krakowskiej. Po każdej Mszy św. będzie możliwość złożenia do puszki ofiar, które przeznaczone zostaną na inicjatywy podejmowane dla młodzieży w naszym dekanacie i archidiecezji.

Dziś też obchodzony jest 109. Światowy Dzień Migrantów i Uchodźców.

        We wtorek świętych męczenników Kosmy i Damiana. Są patronami aptekarzy.

W środę św. Wincentego a Paulo (1581-1660), kapłana, założyciela Zgromadzenia Księży Misjonarzy – lazarystów i Sióstr Miłosierdzia – szarytek. Po Mszy św. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W środę przypada 935 rocznica translacji (przeniesienia) relikwii św. Stanisława BM ze Skałki na Wawel (1088 rok).

W czwartek św. Wacława, męczennika. Na Wawelu uroczystość patrona katedry.

W czwartek po Mszy św. wieczornej spotkanie dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych.

W piątek święto świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała.

W sobotę św. Hieronima (ok. 345-419), kapłana, doktora Kościoła. Zawdzięczamy mu tłumaczenie Pisma św. na język łaciński.

        W sobotę odbędzie się XIV Diecezjalna Pielgrzymka Wspólnot Żywego Różańca do Bazyliki Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Rozpoczęcie o godz. 10,00. Szczegóły na tablicy ogłoszeń.

W niedzielę św. Teresy od Dzieciątka Jezus (1873-1897), dziewicy i doktora Kościoła, patronki misji katolickich.

W niedzielę rozpoczyna się miesiąc październik, poświęcony odmawianiu różańca świętego. Po Mszy św. o 9,00 odbędzie się uroczyste Nabożeństwo Różańcowe z Procesją Eucharystyczną do 5 ołtarzy wokół kościoła. Zapraszam dziewczynki do sypania kwiatków, chłopców do dzwonienia, młodzież do feretronów, panie ze świecami, panów do baldachimu i chorągwi, a wszystkich do udziału i modlitwy. W tym dniu nie będzie już nabożeństwa różańcowego po południu.

O objęcie patronatu nad poszczególnymi ołtarzami proszę:

– ołtarz I – Starszą Różę Kobiet z Kantorowic

– ołtarz II – Różę Kobiet z Zesławic

– ołtarz III – Młodszą Różę Kobiet z Kantorowic

– ołtarz IV – Dzieci, zwłaszcza te, które przystąpiły do I Komunii świętej

                i te które rozpoczynają to przygotowanie

– ołtarz V – Młodzież, zwłaszcza przygotowującą się do Bierzmowania

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy w minioną środę wzięli udział w naszej parafialnej pielgrzymce do Mogiły, a szczególnie tym, którzy na pielgrzymi szlak wybrali się pieszo.

Bardzo dziękuję rodzinom: Lisowskich i Dereweckich z bloku 23 za troskę o czystość w naszej świątyni w mijającym tygodniu. Proszę następne rodziny katolickie z tego osiedla, które czują się odpowiedzialne za swój kościół parafialny.