Kantorowice 10 IX 2023

XXIV Niedziela Zwykła

Dziś rozpoczynają się kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. Są one częścią XIII Tygodnia Wychowania, który również dzisiaj rozpoczynamy. Postarajmy się, szczególnie w tym tygodniu, znaleźć dodatkowy czas dla naszych dzieci i młodzieży, porozmawiać na temat tego, co ich interesuje lub niepokoi, czego od nas oczekują. Nie żałujmy czasu dla nich, gdyż jest to najważniejsza inwestycja dla nas i dla całego naszego społeczeństwa.

We wtorek wspomnienie Najświętszego Imię Maryi, ustanowione na podziękowanie Bogu i Matce Najświętszej za zwycięstwo odniesione przez króla Jana III Sobieskiego nad Turkami pod Wiedniem w roku 1683. Tego dnia dziękujemy za ocalenie Polski i Europy przed inwazją islamu.

We wtorek przypada też druga rocznica beatyfikacji Stefana kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia oraz Matki Elżbiety Róży Czackiej.

W środę św. Jana Chryzostoma (ok. 349-407), biskupa i doktora Kościoła. Ze względu na zdolności oratorskie nadano mu przydomek „Chryzostom, czyli Złotousty”.

W czwartek Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Zostało ono ustanowione na pamiątkę odnalezienia relikwii Krzyża przez cesarzową Helenę, matkę cesarza Konstantyna. W 313 roku cesarz ten ogłosił edykt wolnościowy, kładący kres prześladowaniom religijnym, a krzyż stał się symbolem chrześcijaństwa.

W Bazylice w Mogile rozpoczynają się uroczystości ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. Szczegóły na plakacie pod chórem. Nasza Parafia ma zaproszenie do Mogiły na środę 20 września. Tradycyjnie udamy się też pieszo. Bliższe informacje podam za tydzień.

W piątek wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Po Mszy św. Nabożeństwo z Koronką do Bożego Miłosierdzia z racji III piątku miesiąca.

W sobotę świętych Korneliusza, papieża, i Cypriana, biskupa. Gorliwie bronili wiary chrześcijańskiej i ponieśli śmierć męczeńską w połowie III wieku.

W niedzielę św. Roberta Bellarmina, biskupa i doktora Kościoła oraz św. Zygmunta Szczęśnego Felińskiego, biskupa.

W niedzielę 84 rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku.

W następną, trzecią niedzielę września, obchodzony jest w Polsce Dzień Środków Społecznego Przekazu.

W niedzielę XXXI Pielgrzymka Rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej, na którą zaprasza metropolita krakowski ks. arcybiskup Marek Jędraszewski. Szczegóły na plakacie.

W przyszłą niedzielę naszymi ofiarami w kopertach i na tacę wspieramy wykonywane obecnie prace gospodarcze przy naszej Parafii.

Bardzo dziękuję rodzinie Michalików z bloku 15 i 21 za cotygodniowe porządki w kościele. Proszę następne rodziny katolickie z tego osiedla, którym leży na sercu troska o swój kościół parafialny.