Kantorowice 10 IV 2023

Poniedziałek Wielkanocny

          Obchodzimy drugi dzień największego święta chrześcijańskiego. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego jest centrum roku liturgicznego, źródłem i szczytem tego, co celebrujemy w ciągu całego roku. To od niej bierze początek i znajduje swoje dopełnienie nasza wiara. Niech nasze życie będzie nieustannym świadectwem dawanym Temu, który w nas pokonuje wszelkie zło i grzech i prowadzi do zwycięstwa.

        Dzisiaj, 10 kwietnia, przypada 13 rocznica katastrofy smoleńskiej.

       W tym tygodniu trwa oktawa Zmartwychwstania Pańskiego. Przez  osiem dni świętujemy uroczystość Zmartwychwstania Chrystusa. Natomiast okres paschalny, wielkanocną radość rozciąga na 50 dni – aż do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

W II piątek miesiąca o 17,30 Różaniec za zmarłych z wypominkami,  a następnie Msza św. za zmarłych wypominanych.

        W najbliższy piątek nie obowiązuje nas też wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych z racji uroczystego charakteru oktawy Wielkanocy.

       Za tydzień będziemy przeżywać Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Po południu o godz. 17,30 będzie Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.

       W niedzielę rozpoczyna się 79 Tydzień Miłosierdzia. Przypominam, że jeszcze przez dwa tygodnie możemy wesprzeć produktami żywnościowymi najbardziej potrzebujących.

       Teraz podziękowania: Pragnę serdecznie podziękować wszystkim uczestniczącym w nabożeństwach wielkopostnych, w rekolekcjach parafialnych, w Drodze Krzyżowej ulicami miasta, w Triduum Paschalnym, w procesji rezurekcyjnej, a szczególnie trwającym na modlitwie adoracyjnej w ciągu dnia i w nocy w Ciemnicy i przy Grobie Pańskim.

        Nade wszystko dziękuję tym wszystkim, którzy święta wielkanocne przeżyli z oczyszczoną duszą i przystąpili do Sakramentu Pokuty i do Komunii świętej. W czasie trzech dni Triduum rozdałem 542 Komunie święte (rok temu 498), a w dniu wczorajszym 282 (przed rokiem 248). Można powiedzieć krótko: znów wielu zapomniało lub nie zdążyło wyspowiadać się przed świętami. Na szczęście czas spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej jeszcze trwa. W tym roku do 4 czerwca.

         W sposób szczególny dziękuję Tomaszowi Kucharskiemu oraz lektorom: Szymonowi i Bartoszowi Wyczesanym i Olafowi Stefańczykowi za przygotowanie tegorocznej dekoracji Ciemnicy i Grobu Pańskiego.

        Podziękowanie wyjątkowe należy się naszej służbie liturgicznej: ministrantom i lektorom, także lektorom – seniorom, którzy wzięli sprawy w swoje ręce i przygotowali wzorową liturgię Triduum Paschalnego i najwięcej ze wszystkich poświęcili czasu dla Pana Boga. Dziękuję panu organiście za muzykę i śpiew.

       Dziękuję wszystkim za życzenia świąteczne, przekazane mi osobiście, smsami, mailami lub w inny sposób, oraz za wszystkie przejawy sympatii i życzliwości.

       Bardzo dziękuję wszystkim Parafianom i nie tylko Parafianom za ofiary pieniężne przekazane na potrzeby Parafii czy to na tacę, czy mnie osobiście czy też przez wpłatę na konto Parafii. Nr konto Parafii znajduje się na stronie internetowej naszej Parafii.

        W przyszłą niedzielę, trzecią miesiąca, naszymi ofiarami wspieramy tegoroczne inwestycje gospodarcze przy naszej Parafii.

Dziękuję rodzinom: Kordek i Majkrzak z ul. Petofiego za porządki w kościele przed świętami. Wydaje się, że są to ostatnie chętne rodziny z tamtego rejonu Parafii (tj. z Kantorowic i z Pola Wróblowego), które poczuwają się do obowiązku troski o nasz wspólny Boży dom. Gdybym się jednak mylił (a chciałbym się bardzo mylić) to bardzo proszę, aby po dzisiejszych Mszach świętych zgłosiły się do zakrystii rodziny z tamtej okolicy, które z jakiegokolwiek powodu jeszcze nie sprzątały kościoła, a które chcą to zrobić. W przeciwnym razie los czystości naszego kościoła oddajemy w ręce Parafian z Zesławic – domów jednorodzinnych.

            Niech Zmartwychwstały Pan wejdzie do naszych domów z darem pokoju, mimo drzwi zamkniętych. W naszym świecie niech uczyni wszystko nowe.