Kantorowice 26 III 2023

V Niedziela Wielkiego Postu

Przeżywana dziś V Niedziela Wielkiego Postu wprowadza nas bezpośrednio w okres pasyjny rozpamiętywania Męki Pańskiej.

        Zgodnie z postanowieniem Episkopatu Polski w naszym kraju zachowuje się zwyczaj zasłaniania krzyży w dwóch ostatnich tygodniach Wielkiego Postu aż do Wielkiego Piątku.

W naszej Parafii rozpoczynamy dziś rekolekcje wielkopostne, które mają nas przygotować od owocnego przeżycia Triduum Paschalnego i świąt Wielkiej Nocy. Rekolekcje głosi O. Mariusz Mazur CR ze Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców. Na wszystkich Mszach świętych dziś nauki ogólne. Program rekolekcji wisi na tablicy ogłoszeń i znajduje się na stronie internetowej Parafii, można też zabrać od ministrantów, kto jeszcze nie ma. Jest stosunkowo dość prosty i można go łatwo zapamiętać. Podczas rekolekcji na Mszach św. będą zbierane ofiary na potrzeby rekolekcji.

Po południu o 17,15 Gorzkie żale z kazaniem pasyjnych. Na Gorzkich Żalach będą zbierane dziś ofiary na kwiaty i na urządzenie Bożego Grobu.

        Od jutra przez okres wiosenno-letni Msze św. wieczorne będą odprawiane o godz. 18,00.

W piątek o 18,00 Droga Krzyżowa a następnie Msza św.

I sobotę po Mszy św. Nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP z modlitwami w intencji rodzin oczekujących na narodziny dziecka.

Następna niedziela to już Niedziela PalmowaUroczyste poświęcenie palm i procesja z palmami wokół kościoła przed Mszą św. o 11,00. Poświęcenie palm będzie na zewnątrz kościoła. Po Mszy św. odbędzie się konkurs na najpiękniejszą palmę. Pod uwagę będą brane m.in.: wysokość palmy, oryginalność, pracochłonność. Natomiast nie będą oceniane palmy kupione. Zachęcam do wykonania własnej palmy.

Natomiast o godz. 19,00 odbędzie się Tradycyjna XIX Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta, odprawiana co roku w  Niedzielę Palmową. W tym roku pójdziemy na os. G. Morcinka. Już dziś wszystkich bardzo serdecznie zapraszam.

        W niedzielę, 2 kwietnia, przypada 18 rocznica odejścia do domu OjcaOjca Świętego Jana Pawła II. W całym Krakowie różne uroczystości z tej okazji. Między innymi czuwanie pod oknem papieskim od godz. 20,00 do 22,00, czy też zapalenie świecy w oknie w domach o godz. 21,27. My uczcimy naszego wielkiego rodaka, uczestnicząc w Drodze Krzyżowej w intencji obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II.

Bardzo dziękuję rodzinie Czaja z ul. Kantorowickiej i Hutyra z ul. G. Morcinka za porządki w kościele w tym tygodniu. Proszę następne rodziny.

Na wniosek przewodniczącego Komisji Planowania Rady Miasta Krakowa wracają pod obrady Rady Miasta tzw. plany przyrodnicze, obejmujące również osiedle Kantorowice. Są to plany uniemożliwiające jakąkolwiek zabudowę. W poniedziałek 3 kwietnia w sali obrad Urzędu Miasta Krakowa na Placu Wszystkich Świętych o godz. 16,00 odbędzie się w tej sprawie posiedzenie komisji. Właściciele nieruchomości położonych w terenie objętym planem powinni przyjść na komisję i jasno wyrazić swoją opinię w tym temacie. Dodatkowe informacje u pani Renaty Kucharskiej.