Kantorowice 19 II 2023

VII Niedziela Zwykła

Dzisiaj w naszym kościele trzecia i ostatnia niedziela Nabożeństwa Czterdziestogodzinnego, przygotowującego nas bezpośrednio do Wielkiego Postu. Adoracja Najświętszego Sakramentu trwać będzie po każdej Mszy św. aż do godz. 18,00. Do wspólnej modlitwy zapraszam w następującym porządku:

– po Mszy św. o 9,00 – Róże Różańcowe

– po Mszy św. o 11,00 – dzieci i młodzież

– od godz. 13,00 – mieszkańców domów jednorodzinnych

– o godz. 15,00 – Godzina Miłosierdzia dla wszystkich Parafian

– od godz. 16,00 – mieszkańców bloków

– o godz. 17,30 – Nieszpory

Bardzo gorąco zachęcam, znajdźmy chwilę czasu na indywidualną modlitwę przed Najświętszym Sakramentem w naszych intencjach osobistych, rodzinnych i parafialnych.

Dzisiaj rozpoczyna się 56 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu i wyzwolenie z innych nałogów, a od Środy Popielcowej kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Zachęcam do podjęcia dobrowolnej abstynencji od alkoholu na okres Wielkiego Postu albo na dłuższy czas, w intencji ratowania ludzi uzależnionych od alkoholu.

       W najbliższą środę rozpoczniemy okres przygotowania do świąt wielkanocnych, czyli Wielki Post. W Środę Popielcową obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Mówi nam o tym IV przykazanie kościelne: „Zachowywać nakazanie posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.”

Przypomnijmy, że wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14 roku życia do końca życia we wszystkie piątki całego roku (z wyjątkiem uroczystości kościelnych) i w Środę Popielcową, natomiast post ilościowy, ścisły obowiązuje od 18 do rozpoczęcia 60 roku życia w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Post ścisły oznacza, że w ciągu dnia możemy spożyć wyłącznie jeden posiłek do syta, a pozostałe dwa niepełne, lekkie.

W naszej archidiecezji w Środę Popielcową rozpoczyna się okres spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej, o którym mówi II i III przykazanie kościelne: „Przynajmniej raz w roku przystąpić do Sakramentu Pokuty” oraz „Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą”. Okres ten trwa aż do Niedzieli Trójcy Świętej, w tym roku do 4 czerwca (czyli ponad 3 miesiące).

Msze św. w Środę Popielcową z posypaniem głów popiołem będą o: 8,00 17,00 i 18,00.

W piątek o godz.17,00 pierwsza Droga Krzyżowa. Następnie Msza św.

Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym w niedziele o 17,15.

Zachęcam wszystkich: dzieci, młodzież i dorosłych do licznego udziału w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach. Za udział w tych nabożeństwach możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych.

W najbliższą niedzielę, tj. 26.02.2023 r., będziemy gościć w naszej Parafii wolontariuszy Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu” z Krakowa. Misjonarze podzielą się z nami świadectwem pracy na misjach. Po Mszy świętej będzie możliwość nabycia pamiątek przywiezionych z krajów misyjnych oraz złożenia ofiary, która zostanie przekazana na wsparcie podopiecznych domu dziecka, prowadzonego przez polskie siostry Elżbietanki w Betlejem.

Dzisiaj przed kościołem po wszystkich Mszach św. odbywa się zapowiadana przed tygodniem zbiórka do puszek na pomoc doświadczonej przez trzęsienie ziemi Turcji i Syrii.

Bardzo dziękuję rodzinie: Samborskich, Domagała i Rzeźnik z ul. Kantorowickiej za troskę o czystość naszego kościoła w tym tygodniu. Proszę następne rodziny.