Kantorowice 4 XII 2022

II Niedziela Adwentu

Dziś, w II Niedzielę Adwentu, obchodzony jest XXIII Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Starajmy się wspierać modlitwą i ofiarą materialną naszych braci w wierze, tam żyjących. Swoją pomoc możemy wyrazić składając przy wychodzeniu z kościoła ofiarę do koszyczka.

Po Mszy św. o 9,00 zmiana tajemnic różańcowych.

Dziś przypada wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy, Patronki dobrej śmierci i górników.

Msze św. roratnie codziennie o 17,00, a w niedziele o 7,30. Zapraszam do uczestnictwa.

We wtorek św. Mikołaja, biskupa, który zasłynął szczególną miłością do potrzebujących. Spróbujmy choć trochę go naśladować.

W środę św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła.

W czwartek Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Msze św. o godz. 8,00  17,00 i 18,00. Na Mszy św. o 18,00 poświęcenie medalików dla dzieci pierwszokomunijnych.

W tym dniu między godziną 12 a 13 w wielu kościołach odbywa się „Godzina Łaski” i bardzo wielu wiernych przychodzi na modlitwę.

U początków „Godziny Łaski” są objawienia Matki Bożej we włoskim Montichiari – Fontanelle. Matka Boża, objawiając się 8 grudnia 1947 r., powiedziała: „Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świataDzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. Pan, mój Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny Łaski…”

Szczególnie ważna jest modlitwa za grzeszników, i uczczenie Maryi jako Róży Mistycznej i Matki Kościoła. Nasz kościół od 12,00 do 13, 00 również będzie otwarty.

 W piątek św. Jana Diego.

Z racji II piątku miesiąca, o 16,30 różaniec za zmarłych połączony z wypominkami i Msza św. ofiarowana za zmarłych wypominanych.

W sobotę Najświętszej Maryi Panny Loretańskiej.

Rozprowadzamy świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom: duże w cenie nie mniej niż 15 zł., małe przynajmniej 9 zł.

Opłatki wigilijne w tym roku są rozprowadzane tylko w kościele. Można je nabyć w zakrystii lub od ministrantów przy wychodzeniu. Ofiary składane z tej okazji są częścią wynagrodzenia dla pracowników kościelnych za ich całoroczną pracę w kościele.

Bardzo dziękuję rodzinom: Zbroja i Ozdoba z ul. Kantorowickiej za troskę o porządek i czystość w naszej świątyni w mijającym tygodniu. Proszę następne rodziny.

Dzisiaj o godz. 13,00 w naszym kościele odbędzie się pogrzeb śp. Barbary Paos z ul. Kantorowickiej, żony pozostałego Romana. Miała 58 lat.

Teraz chciałem przekazać kilka słów na temat organów piszczałkowych w naszym kościele. Jak zapewne wszyscy już zauważyli i na pewno usłyszeli od kilkudziesięciu dni mamy w kościele, w miejsce dawnego, cyfrowego, nowy, piszczałkowy instrument muzyczny. Końcem września został on rozebrany w kościele w Norwegii i przewieziony do naszego kościoła. Przez prawie 4 tygodnie był składany, aż wreszcie w całej krasie zabrzmiał po raz pierwszy 18 października.

Budowa organów piszczałkowych to nie lada wyzwanie dla każdej Parafii. Nowe, duże, kilkudziesięciogłosowe organy kosztują nawet 4 mln złotych. Mniejsze, takie jak nasze, 8 głosowe, nowe kosztują około pół miliona złotych. Proszę się nie obawiać, nasze organy nie są zupełnie nowe, aczkolwiek w bardzo dobrym stanie i nie kosztują pół miliona, ale ponad 100 tys. zł. Co więcej zostały ufundowane dla naszej Parafii przez spółkę Pana Franciszka Jopka z Gliwic, właściciela terenów pokopalnianych w Zesławicach. Bardzo piękny i chwalebny gest jego ofiarności wobec naszej Parafii.

W ostatni poniedziałek, tj. 28 listopada 7 osobowa komisja ekspertów od muzyki kościelnej jednogłośnie zatwierdziła nasz instrument, jako nadający się do użytku liturgicznego.

I jeszcze jedno: nasze nowe organy piszczałkowe zostaną uroczyście obudzone i poświęcone w niedzielę 18 grudnia o godz. 11,30 czyli już za dwa tygodnie, przez Metropolitę Krakowskiego, Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Jak widać znów mamy w Parafii piękną uroczystość. Już dziś wszystkich Parafian bardzo serdecznie na nią zapraszam.