Kantorowice 25 IX 2022

XXVI Niedziela Zwykła

Rocznica konsekracji kościoła

         Dziś w naszej wspólnocie parafialnej przeżywamy II rocznicę konsekracji naszego kościoła. Zechciejmy dziś dziękować Bogu za dar zarówno miejsca, gdzie możemy się gromadzić, jak też za to, że jesteśmy częścią wspólnoty Kościoła Chrystusowego.

        Po Mszy św. o 9,00 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i odśpiewamy dziękczynne Te Deum.

Nasz kościół został zbudowany w latach 1984 – 86 staraniem ówczesnego Proboszcza Parafii Raciborowice ks. Stanisława Migasa, a poświęcony 12 marca 1989 roku przez ks. bpa Kazimierza Nycza. Natomiast samodzielna Parafia powstała 2 lutego 1994 roku. 27 września 2020 roku metropolita krakowski ks. arcybiskup Marek Jędraszewski dokonał konsekracji kościoła. Dzisiaj w naszym kościele można zyskać odpust zupełny nawiedzając kościół, modląc się w nim i spełniając zwykłe warunki odpustu.

Dziś też obchodzony jest 108. Światowy Dzień Migrantów i Uchodźców.

        Jutro świętych męczenników Kosmy i Damiana. Są patronami aptekarzy.

        We wtorek św. Wincentego a Paulo (1581-1660), kapłana, założyciela Zgromadzenia Księży Misjonarzy – lazarystów i Sióstr Miłosierdzia – szarytek.

We wtorek przypada 934 rocznica translacji (przeniesienia) relikwii św. Stanisława BM ze Skałki na Wawel (1088 rok).

W środę św. Wacława, męczennika. Na Wawelu uroczystość patrona katedry.  Po Mszy św. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W czwartek święto świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała.

W czwartek po Mszy św. wieczornej spotkanie dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych.

W piątek św. Hieronima (ok. 345-419), kapłana, doktora Kościoła. Zawdzięczamy mu tłumaczenie Pisma św. na język łaciński.

W sobotę św. Teresy od Dzieciątka Jezus (1873-1897), dziewicy i doktora Kościoła, patronki misji katolickich.

W sobotę rozpoczyna się miesiąc październik, poświęcony odmawianiu różańca świętego. Nabożeństwa różańcowe będą odprawiane w naszym kościele codziennie w dni powszednie po Mszy św., a w niedzielę przed Mszą św. wieczorną tj. o godz. 17,30. Zachęcam do udziału w nich dzieci, młodzież i dorosłych, by powierzać Matce Bożej swoje małe i duże sprawy.

Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski prosi, aby każdego dnia pierwszy dziesiątek był odmawiany w intencji o pokój w Ukrainie a drugi za naszą Ojczyznę.

W sobotę podczas nabożeństwa modlimy się również za rodziców oczekujących urodzenia dziecka z racji I soboty miesiąca.

W niedzielę wspominamy świętych Aniołów Stróżów. Każdego dnia polecajmy się opiece tego Bożego wysłannika.

W niedzielę po Mszy św. o 9,00 odbędzie się uroczyste Nabożeństwo Różańcowe z Procesją Eucharystyczną do 5 ołtarzy wokół kościoła. Zapraszam dziewczynki do sypania kwiatków, chłopców do dzwonienia, młodzież do feretronów, panie ze świecami, panów do baldachimu i chorągwi, a wszystkich do udziału i modlitwy. W tym dniu nie będzie już nabożeństwa różańcowego po południu.

O objęcie patronatu nad poszczególnymi ołtarzami proszę:

– ołtarz I – Różę Kobiet z Zesławic

– ołtarz II – Młodszą Różę Kobiet z Kantorowic

– ołtarz III – Starszą Różę Kobiet z Kantorowic

– ołtarz IV – Dzieci, zwłaszcza przygotowujące się do I Komunii Świętej

– ołtarz V – Młodzież, zwłaszcza przygotowującą się do Bierzmowania

Bardzo dziękuję rodzinom: Nieć, Szczupak i Doniec z ul. Zakole za troskę o czystość w naszej świątyni w mijającym tygodniu. Proszę następne rodziny z tego rejonu.

        Bardzo dziękuję wszystkim, którzy w miniony wtorek wzięli udział w naszej parafialnej pielgrzymce do Mogiły, a szczególnie tym, którzy na pielgrzymi szlak wybrali się pieszo.

W czwartek w naszym kościele odbył się pogrzeb śp. Krystyny Ruckiej ze Starego Gościńca, żony pozostałego Stanisława. Przeżyła 69 lat.