Kantorowice 11 IX 2022

XXIV Niedziela Zwykła

W Kalwarii Zebrzydowskiej odbywa się dzisiaj XXX Pielgrzymka Rodzin.

Dziś rozpoczynają się kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. Są one częścią XI Tygodnia Wychowania, który również dzisiaj rozpoczynamy. Postarajmy się, szczególnie w tym tygodniu, znaleźć dodatkowy czas dla naszych dzieci i młodzieży, porozmawiać na temat tego, co ich interesuje lub niepokoi, czego od nas oczekują. Nie żałujmy czasu dla nich, gdyż jest to najważniejsza inwestycja dla nas i dla całego społeczeństwa.

Jutro wspomnienie Najświętszego Imię Maryi, ustanowione na podziękowanie Bogu i Matce Najświętszej za zwycięstwo odniesione przez króla Jana III Sobieskiego nad Turkami pod Wiedniem w roku 1683. Tego dnia dziękujemy za ocalenie Polski i Europy przed inwazją islamu.

Jutro też przypada pierwsza rocznica beatyfikacji Stefana kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia oraz Matki Elżbiety Róży Czackiej.

We wtorek św. Jana Chryzostoma (ok. 349-407), biskupa i doktora Kościoła. Ze względu na zdolności oratorskie nadano mu przydomek „Chryzostom, czyli Złotousty”.

W środę Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Zostało ono ustanowione na pamiątkę odnalezienia relikwii Krzyża przez cesarzową Helenę, matkę cesarza Konstantyna, który przed bitwą z Maksencjuszem ujrzał płonący krzyż i napis: „W tym znaku zwyciężysz”. I wkrótce okazało się, że krzyż stał się symbolem zwycięstwa, bo Konstantyn pokonał Maksencjusza. W 313 roku cesarz ogłosił edykt wolnościowy, kładący kres prześladowaniom religijnym, a krzyż stał się symbolem chrześcijaństwa.

W Bazylice w Mogile rozpoczynają się uroczystości ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. Szczegóły na plakacie pod chórem. Nasza Parafia ma zaproszenie do Mogiły na wtorek 20 września. Tradycyjnie udamy się też pieszo. Bliższe informacje podam za tydzień.

W czwartek wspomnienie Matki Bożej Bolesnej.

W piątek świętych Korneliusza, papieża, i Cypriana, biskupa. Gorliwie bronili wiary chrześcijańskiej i ponieśli śmierć męczeńską w połowie III wieku.

Po Mszy św. Nabożeństwo z Koronką do Bożego Miłosierdzia z racji III piątku miesiąca.

W sobotę św. Roberta Bellarmina, biskupa i doktora Kościoła oraz św. Zygmunta Szczęśnego Felińskiego, biskupa.

W sobotę 83 rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku.

W niedzielę przypada święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona polskiej młodzieży. Dążąc ku wyznaczonym sobie ideałom świętości, nie uległ niewłaściwym wpływom środowiska, w którym się obracał.

W następną, trzecią niedzielę września, obchodzony jest w Polsce Dzień Środków Społecznego Przekazu.

        W przyszłą niedzielę naszymi ofiarami w kopertach i na tacę wspieramy wykonywane obecnie prace, związane z ogrodzeniem kościoła.

Bardzo dziękuję rodzinie Winklerów i Zdziebków z ul. Zakole za cotygodniowe porządki w kościele. Proszę następne rodziny z Zakola.

W piątek na cmentarzu w Grębałowie pożegnaliśmy śp. Andrzeja Nalepkę z bloku 23 a, męża pozostałej Zofii. Miał niespełna 59 lat. Natomiast we wtorek w naszym kościele parafialnym o godz. 15,00 odbędzie się pogrzeb śp. Marii Fudala z bloku 229 z ul. Kantorowickiej. Miał 71 lat.