Kantorowice 10 IV 2022

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej

Dzisiaj obchodzimy pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do JerozolimyPoświęcenie palm, upamiętniające to wydarzenie przed Mszą św. o godz. 11,00.

Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży.

O godz. 17,15 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. Natomiast po Mszy św. wieczornej około 19,00 rozpocznie się XVIII, Parafialna Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta. Wszystkich Parafian: kobiety i mężczyzn, dzieci i młodzież bardzo serdecznie zapraszam do udziału w tym niecodziennym wydarzeniu. Niech to będzie nasza manifestacja religijna, nasze przyznanie się do Chrystusa, do wiary i do Kościoła. Niech będzie też dziękczynieniem za odkupieńczą śmierć Chrystusa na krzyżu, również za nasze grzechy i dla naszego zbawienia. Drogą Krzyżową pójdziemy wokół ulicy Zakole. Podczas procesji będzie niesiony krzyż misyjny. Przynieście ze sobą świece lub lampiony. Podczas drogi zachowajmy szczególną ostrożność.

        Dzisiaj, 10 kwietnia, przypada 12 rocznica katastrofy smoleńskiej.

Dzisiejsza niedziela rozpoczyna najważniejszy okres naszych przygotowań do świętowania Zmartwychwstania Pańskiego. Wkraczamy w Wielki Tydzień, w którym pójdziemy z Chrystusem do Wieczernika i Ogrojca, na Drogę Krzyżową i na Kalwarię, by następnie radować się Jego zmartwychwstaniem.

Starajmy się przeżyć ten tydzień w skupieniu, uczestniczyć w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia, aby wzmocnić naszą wiarę i głęboko przeżyć największe wydarzenie w historii zbawienia.

Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący. Przyciszmy, a może i wyłączmy telewizory, radia, komputery i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębienia się w Misterium Paschalne.

Przeżyjmy te uroczystości z czystą duszą. Wytrwajmy jak najdłużej w przyjaźni z Bogiem, bez grzechu ciężkiego. Niech święta wielkanocne będą zmartwychwstaniem Chrystusa w nas, w naszym sercu i w naszym życiu.

Dokładny program celebracji liturgicznych Triduum Paschalnego na tablicy ogłoszeń i znajduje się na stronie internetowej Parafii. Najważniejsze punkty to: Wielki Czwartek – Msza św. Wieczerzy Pańskiej o 18,00; Wielki Piątek – Liturgia Męki Pańskiej o 18,00; Wielka Sobota – święcenie pokarmów o 9,00  10,00  10,30 (na Dłubni) 11,00  12,00  13,00 i 14,00. Wigilia Paschalna o 20,00 z procesją rezurekcyjną około 22,00.

        Osobisty, fizyczny udział w Triduum Paschalnym jest dla niektórych wiernych, zwłaszcza dla chorych i starszych ograniczony. Takie osoby mogą we wszystkich nabożeństwach odprawianych w naszym kościele uczestniczyć na żywo on-line poprzez stronę internetową naszej Parafii WWW.kantorowice.pl. Choć wiadomo, że nie jest to to samo, co fizyczna obecność i nie zastępuje w żaden sposób obecności osobistej.

          Bardzo serdecznie zachęcam też wszystkich do indywidualnego nawiedzania kościoła w ciągu dnia i w nocy w Wielki Czwartek, w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę.

          W Wielki Piątek obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Przypominam, że wstrzemięźliwość obowiązuje wszystkich od 14 roku życia do końca życia, natomiast post jakościowy i ilościowy (ścisły) obowiązuje od 18 do rozpoczęcia 60 roku życia. Niech post w tym dniu nie będzie dla nas jedynie obowiązkiem, lecz niech stanie się wyrazem naszej miłości do Tego, który za nas oddał swoje życie. Zaleca się, by wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych zachować także w Wielką Sobotę.

 W Niedzielę Wielkanocną po Mszy św. o 11,00 chcę odwiedzić chorych i starszych w domach z posługą sakramentalną o ile zostaną zgłoszeni.

Trwa w naszej Parafii akcja charytatywna pomocy materialnej najuboższym. Zakończy się ona 2 tygodnie po Wielkanocy. Są jeszcze Baranki Wielkanocne Caritasu. Miejmy w tym czasie wrażliwsze serce na potrzeby biednych.

Ofiary z drugiego dnia świąt przeznaczone będą tradycyjnie na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

Bardzo dziękuję rodzinie Piątkowskich i Sak z os. G. Morcinka za porządki w kościele w tym tygodniu. Proszę następne rodziny.