Kantorowice 27 II 2022

VIII Niedziela Zwykła

Dzisiaj w naszym kościele trzecia i ostatnia niedziela Nabożeństwa Czterdziestogodzinnego, przygotowującego nas bezpośrednio do Wielkiego Postu. Adoracja Najświętszego Sakramentu trwać będzie po każdej Mszy św. aż do godz. 18,00. Do wspólnej modlitwy zapraszam w następującym porządku:

– po Mszy św. o 9,00 – Róże Różańcowe

– po Mszy św. o 11,00 – dzieci i młodzież

– od godz. 13,00 – mieszkańców Kantorowic

– o godz. 15,00 – Godzina Miłosierdzia dla wszystkich Parafian

– od godz. 16,00 – mieszkańców Zesławic bloków i domów

– o godz. 17,30 – Nieszpory

Bardzo gorąco zachęcam, znajdźmy chwilę czasu na indywidualną modlitwę przed Najświętszym Sakramentem w naszych intencjach osobistych, rodzinnych i parafialnych.

Dzisiaj rozpoczyna się 55 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu i wyzwolenie z innych nałogów, a od Środy Popielcowej kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Zachęcam do podjęcia dobrowolnej abstynencji od alkoholu na okres Wielkiego Postu albo na dłuższy czas, w intencji ratowania ludzi uzależnionych od alkoholu.

       W najbliższą środę rozpoczniemy okres przygotowania do świąt wielkanocnych, czyli Wielki Post. W Środę Popielcową obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Mówi nam o tym IV przykazanie kościelne: „Zachowywać nakazanie posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.”

Przypomnijmy, że wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14 roku życia do końca życia we wszystkie piątki całego roku (z wyjątkiem uroczystości kościelnych) i w Środę Popielcową, natomiast post ilościowy, ścisły obowiązuje od 18 do rozpoczęcia 60 roku życia w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Post ścisły oznacza, że w ciągu dnia możemy spożyć wyłącznie jeden posiłek do syta, a pozostałe dwa niepełne, lekkie.

W naszej archidiecezji w Środę Popielcową rozpoczyna się okres spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej, o którym mówi II i III przykazanie kościelne: „Przynajmniej raz w roku przystąpić do Sakramentu Pokuty” oraz „Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą”. Okres ten trwa aż do Niedzieli Trójcy Świętej, w tym roku do 12 czerwca (czyli ponad 3 miesiące).

Msze św. w Środę Popielcową z posypaniem głów popiołem będą o: 8,00 17,00 i 18,00.

I czwartek po Mszy św. „Godzina Święta” – dziękczynna adoracja Najświętszego Sakramentu za dar Eucharystii i kapłaństwa.

W piątek święto św. Kazimierza królewicza, patrona archidiecezji krakowskiej.

I piątek odwiedziny chorych i starszych w domach od godz. 9,00. Po południu spowiedź święta od 16,00. O godz.17,00 pierwsza Droga Krzyżowa. Następnie Msza św., nabożeństwo do Serca Pana Jezusa i spotkanie do bierzmowania.

I sobotę po Mszy św. Nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP z modlitwami w intencji rodzin oczekujących na narodziny dziecka.

W niedzielę po Mszy św. o 9,00 zmiana tajemnic różańcowych.

Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym o 17,15. Zachęcam wszystkich: dzieci, młodzież i dorosłych do licznego udziału w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach. Za udział w tych nabożeństwach możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych.

Bardzo dziękuję rodzinie Grzywa i Bartoszek z os. G. Morcinka za troskę o czystość naszego kościoła w tym tygodniu. Proszę następne rodziny.

Przy wychodzeniu z kościoła proszę zabrać dla siebie czy dla znajomych nowy numer lokalnego pisma dla mieszkańców Zesławic i Kantorowic pod tytułem OZI ZIK.