Kantorowice 12 IX 2021

XXIV Niedziela Zwykła

Dzisiaj w Warszawie obywa się beatyfikacja Stefana kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia oraz Matki Elżbiety Róży Czackiej.

Dziś rozpoczynają się kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. Są one częścią X Tygodnia Wychowania, który również dzisiaj rozpoczynamy. Postarajmy się, szczególnie w tym tygodniu, znaleźć dodatkowy czas dla naszych dzieci i młodzieży, porozmawiać na temat tego, co ich interesuje lub niepokoi, czego od nas oczekują. Nie żałujmy czasu dla nich, gdyż jest to najważniejsza inwestycja dla nas i dla całego społeczeństwa.

Jutro św. Jana Chryzostoma (ok. 349-407), biskupa i doktora Kościoła. Ze względu na zdolności oratorskie nadano mu przydomek „Chryzostom, czyli Złotousty”.

We wtorek przypada Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Zostało ono ustanowione na pamiątkę odnalezienia relikwii Krzyża przez cesarzową Helenę, matkę cesarza Konstantyna, który przed bitwą z Maksencjuszem ujrzał płonący krzyż i napis: „W tym znaku zwyciężysz”. I wkrótce okazało się, że krzyż stał się symbolem zwycięstwa, bo Konstantyn pokonał Maksencjusza. W 313 roku cesarz ogłosił edykt wolnościowy, kładący kres prześladowaniom religijnym, a krzyż stał się symbolem chrześcijaństwa.

W Bazylice w Mogile rozpoczynają się uroczystości ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. Szczegóły na plakacie pod chórem. Nasza Parafia ma zaproszenie do Mogiły na poniedziałek 20 września. Tradycyjnie udamy się też pieszo. Bliższe informacje podam za tydzień.

W środę wspomnienie Matki Bożej Bolesnej.

W czwartek świętych Korneliusza, papieża, i Cypriana, biskupa. Gorliwie bronili wiary chrześcijańskiej i ponieśli śmierć męczeńską w połowie III wieku.

W piątek św. Roberta Bellarmina, biskupa i doktora Kościoła oraz św. Zygmunta Szczęśnego Felińskiego, biskupa.

W piątek po Mszy św. Nabożeństwo z Koronką do Bożego Miłosierdzia z racji III piątku miesiąca.

W piątek przypada 82 rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku.

W sobotę święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona polskiej młodzieży. Dążąc ku wyznaczonym sobie ideałom świętości, nie uległ niewłaściwym wpływom środowiska, w którym się obracał.

W niedzielę św. Januarego, biskupa i męczennika.

W następną, trzecią niedzielę września, obchodzony jest w Polsce Dzień Środków Społecznego Przekazu.

        W przyszłą niedzielę naszymi ofiarami w kopertach i na tacę wspieramy wykonywane obecnie prace, związane z ogrodzeniem kościoła.

Bardzo dziękuję rodzinie Gorczowskich i Korzeń z ul. Kantorowickiej za cotygodniowe porządki w kościele. Teraz ze sprzątaniem przenosimy się już na Zesławice – domy jednorodzinne.

W czwartek w naszym kościele parafialnym odbył się pogrzeb śp. Władysława Wróbla z ul. Kantorowickiej, męża pozostałej Marii. Miał 78 lat. Natomiast w piątek również w kościele był pogrzeb śp. Stanisława Jurkowskiego z bloku 9, męża pozostałej Genowefy. Przeżył 85 lat.