Kantorowice 29 VIII 2021

XXII Niedziela Zwykła

W niedzielę dzisiejszą obchodzimy Dzień Dziękczynienia za Świat Stworzony. We wtorek zaś obchodzony jest ustanowiony przez Sejm RP Dzień Solidarności i Wolności.

W środę bł. Bronisławy (ok. 1200-1259), dziewicy. Jej krewnymi byli m.in. św. Jacek Odrowąż i bł. Czesław.

Pierwszy dzień września to także bolesna 82 rocznica wybuchu II wojny światowej. Pielęgnujmy pamięć o ofiarach wojny, przede wszystkich wychowując młode pokolenia do pokoju, ucząc wzajemnego szacunku i zrozumienia wobec każdego człowieka.

W środę rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Msza św. dla dzieci i młodzieży o godz.18,00. Wcześniej, od 17,00 okazja do spowiedzi świętej. Proszę, zacznijcie nowy rok szkolny z czystymi sercami. Do udziału we Mszy św. zapraszam również wszystkich, którym leży na sercu wychowanie młodego pokolenia w duchu chrześcijańskim. Wiarę najlepiej przekazujemy własnym przykładem.

Przy okazji pragnę przypomnieć o obowiązku uczestniczenia w katechizacji szkolnej aż do ostatniej klasy szkoły średniej włącznie. Podkreślam to tym bardziej stanowczo, iż zdarzają się przypadki, także w naszej Parafii, że młodzież po osiągnięciu 18 roku życia wypisuje się z lekcji religii, a nawet niekiedy wcześniej rodzice wypisują swoje dzieci z katechizacji. Jest to świadoma forma wyparcia się swojej wiary. Ci, którzy rezygnują ze szkolnej katechezy, powinni zdawać sobie sprawę z konsekwencji w przyszłości, wynikających z tego faktu. Ponadto przypominam, że dzieci i młodzież już od szkoły podstawowej mają obowiązek prowadzić tzw. Indeksy katechizacji, które są jedynym dowodem, że uczeń uczęszcza na lekcje religii.

Bardzo proszę, aby rodzice uczniów klas 3 do połowy września zapisali swoje dzieci na całoroczne, parafialne przygotowanie do I Komunii świętej w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania, tj. w dni powszednie, z wyjątkiem I piątków, po Mszy św.

I czwartek to dzień dziękczynienia za dar Eucharystii i kapłaństwa oraz modlitwy o nowe powołanie. Po Mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu „Godzina święta”.

W piątek św. Grzegorza Wielkiego (ok. 540-604), papieża. Od jego imienia pochodzi „śpiew gregoriański” i zwyczaj odprawia 30 Mszy św. za zmarłych, zwanych „gregorianką”.

W I piątek od 9,00 będę odwiedzał chorych i starszych w domach.

I piątek września to dobra okazja, by rozpocząć praktykę odprawiania dziewięciu I piątków miesiąca. Przypominam, że warunkiem koniecznym do odprawienia I piątków jest przyjęcie w I piątek Komunii świętej i ciągłość 9 miesięcy. Jeżeli ktoś przerwie np. jeden miesiąc, to I piątki musi zacząć odprawiać od nowa, od pierwszego piątku. Do praktyki I piątków szczególnie zachęcam dzieci z klas IV i młodzież, przygotowującą się do bierzmowania.

Spowiedź święta I piątkowa od 17,00. O 18,00 Msza św. ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa i Nabożeństwo. Następnie pierwsze, powakacyjne spotkanie dla młodzieży, rozpoczynające kolejny etap przygotowania do Sakramentu Bierzmowania. Natomiast uczniów klas 6 i 7 proszę o zapisanie się na trzyletnie parafialne przygotowanie do bierzmowania.

I sobotę miesiąca oddajemy się Niepokalanemu Sercu Maryi i modlimy się w intencji rodzin oczekujących na narodziny dziecka.

W niedzielę św. Matki Teresy z Kalkuty.

W niedzielę po Mszy św. o 9,00 zmiana tajemnic różańcowych.

W niedzielę XXIX Pielgrzymka Rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej, na którą zaprasza metropolita krakowski ks. arcybiskup Marek Jędraszewski. Szczegóły na plakacie.

Bóg zapłać rodzinie Koniecznych, Smułów i Chryczyków za troskę o czystość w naszej świątyni w tym tygodniu. Wydaje się, że są to ostatnie chętne rodziny z tamtego rejonu Parafii, które poczuwają się do powinności troski o nasz wspólny Boży dom. Gdybym się jednak mylił, to bardzo proszę, aby po dzisiejszych Mszach świętych zgłosiły się do zakrystii rodziny, które z jakiegokolwiek powodu jeszcze nie sprzątały kościoła, a które chcą zadbać o czystość naszej świątyni. W przeciwnym razie czystość w kościele oddajemy w ręce Parafian z Zesławic – domów jednorodzinnych.