Kantorowice 21 III 2021

V Niedziela Wielkiego Postu

Przeżywana dziś V Niedziela Wielkiego Postu wprowadza nas bezpośrednio w okres pasyjny rozpamiętywania Męki Pańskiej.

        Zgodnie z postanowieniem Episkopatu Polski w naszym kraju zachowuje się zwyczaj zasłaniania krzyży w dwóch ostatnich tygodniach Wielkiego Postu aż do Wielkiego Piątku.

W naszej Parafii rozpoczynamy dziś rekolekcje wielkopostne, które mają nas przygotować do owocnego przeżycia Triduum Paschalnego i świąt Wielkiej Nocy. Rekolekcje głosił ks. Stanisław Szklarczyk, ze Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców. Na wszystkich Mszach świętych dziś nauki ogólne. Program rekolekcji wisi na tablicy ogłoszeń i znajduje się na stronie internetowej Parafii, można też zabrać od ministrantów. Jest stosunkowo dość prosty i można go łatwo zapamiętać.

Po południu o 17,15 Gorzkie żale z kazaniem pasyjnych. Na Gorzkich Żalach będą zbierane dziś ofiary na kwiaty do Bożego Grobu.

       Od jutra przez okres wiosenno-letni Msze św. wieczorne będą odprawiane o godz. 18,00.

W środę po Mszy św. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

    W czwartek będziemy przeżywać uroczystość Zwiastowania Pańskiego. To początek naszego odkupienia – wcielenie Syna Bożego.

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Osoby, które pragną podjąć się zadania modlitwy w intencji zagrożonego życia dziecka poczętego, mogą rozpocząć swoją dziewięciomiesięczną nowennę. Zainteresowanych odsyłam do stolika pod chórem, gdzie znajdują się informacje na ten temat.

    Pamiętajmy tego dnia o modlitwie nie tylko za poczęte dzieci, ale również za ich matki i ojców. Prośmy, by życie było szanowane od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Prośmy, abyśmy sami potrafili docenić dar życia, jaki otrzymaliśmy.

         Następna niedziela to już Niedziela PalmowaUroczyste poświęcenie palm i procesja z palmami wokół kościoła przed Mszą św. o 11,00. Poświęcenie palm będzie na zewnątrz kościoła. Po Mszy św. odbędzie się konkurs na najpiękniejszą palmę. Pod uwagę będą brane m.in.: wysokość palmy, oryginalność, pracochłonność. Natomiast nie będą oceniane palmy kupione. Zachęcam do wykonania własnej palmy.

Tradycyjna Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta, odprawiana co roku w  Niedzielę Palmową na 99% odbędzie się tylko w kościele o 19,00. Co do rezurekcji nie ma jeszcze ostatecznej decyzji.

W niedzielę 28 marca zmiana czasu z zimowego na letni. Śpimy o godzinę krócej.

Bardzo dziękuję rodzinie Bielów z ul. Zakole za porządki w kościele w tym tygodniu. Proszę następne rodziny.

Jutro na cmentarzu w Grębałowie o 11,40 odbędzie się pogrzeb śp. Tadeusza Dudka z bloku 11, wdowca po śp. Stanisławie. Przeżył ponad 97 lat.