Kantorowice 14 II 2021

VI Niedziela Zwykła

Dzisiaj w naszym kościele trzecia i ostatnia niedziela Nabożeństwa Czterdziestogodzinnego, przygotowującego nas bezpośrednio do Wielkiego Postu. Adoracja Najświętszego Sakramentu trwać będzie po każdej Mszy św. aż do godz. 18,00. Do wspólnej modlitwy zapraszam w następującym porządku:

– po Mszy św. o 9,00 Róże Różańcowe                                                      – po Mszy św. o 11,00 Adoracja dla dzieci                                                   – o godz. 13,30 – mieszkańców ul. Zakole i ul. Kantorowickiej                – o godz. 15,00 – Godzina Miłosierdzia dla wszystkich Parafian               – o godz. 16,00 – mieszkańców bloków od 9 do 19                                   – o godz. 17,00 – mieszkańców bloków od 21 do 23, bloków od 217 do          229 od 80 do 80c oraz Parafian z Zesławic domów jednorodzinnych       – o godz. 17,30 – Nieszpory

Bardzo gorąco zachęcam, znajdźmy czas na modlitwę w naszych intencjach osobistych, rodzinnych i parafialnych.

Dzisiaj przypada święto świętych: Cyryla (826-869), mnicha, i Metodego (815-885), biskupa, apostołów Słowian i patronów Europy.

Wspominamy również dziś św. Walentego, patrona osób chorych psychicznie oraz narzeczonych i zakochanych. Niech ten dzień będzie okazją do pogłębienia wzajemnej miłości i życzliwości.

Dzisiaj rozpoczyna się 54 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu i wyzwolenie z innych nałogów, a od Środy Popielcowej kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Zachęcam do podjęcia dobrowolnej abstynencji od alkoholu na okres Wielkiego Postu albo na dłuższy czas, w intencji ratowania ludzi uzależnionych od alkoholu.

       W najbliższą środę rozpoczniemy okres przygotowania do świąt wielkanocnych, czyli Wielki Post. W Środę Popielcową obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Mówi nam o tym IV przykazanie kościelne: „Zachowywać nakazanie posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.”

Przypomnijmy, że wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14 roku życia do końca życia we wszystkie piątki całego roku (z wyjątkiem uroczystości kościelnych) i w Środę Popielcową, natomiast post ilościowy, ścisły obowiązuje od 18 do rozpoczęcia 60 roku życia w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Post ścisły oznacza, że w ciągu dnia możemy spożyć wyłącznie jeden posiłek do syta, a pozostałe dwa niepełne, lekkie.

W naszej archidiecezji w Środę Popielcową rozpoczyna się okres spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej, o którym mówi II i III przykazanie kościelne: „Przynajmniej raz w roku przystąpić do Sakramentu Pokuty” oraz „Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą”. Okres ten trwa aż do Niedzieli Trójcy Świętej, w tym roku do 30 maja (czyli ponad 3 miesiące).

Msze św. w Środę Popielcową z posypaniem głów popiołem będą o: 8,00 17,00 i 18,00.

W piątek o godz. 17,00 pierwsza Droga Krzyżowa. A w niedzielę rozpoczniemy nabożeństwa Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym o 17,15. Zachęcam wszystkich: dzieci, młodzież i dorosłych do licznego udziału w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach. Za udział w tych nabożeństwach możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych.

W piątek, trzeci miesiąca, po Mszy św. Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.

W przyszłą niedzielę, III miesiąca, naszymi ofiarami wspieramy materialnie prace, wykonywane przy naszej świątyni.

Bardzo dziękuję rodzinie Adamskich i Sikorów z ul. Zakole za troskę o czystość naszego kościoła w tym tygodniu. Proszę następne rodziny.