Kantorowice 4 X 2020

XXVII Niedziela Zwykła

Poprzednia niedziela i dzień konsekracji naszej świątyni przeszły już do historii.  A ponieważ był to niezwykły, jedyny, wyjątkowy i niepowtarzalny moment w historii naszej Parafii, chciałem do niego dziś wrócić i podsumować go.

Był to dzień, który jeszcze nigdy w naszej wspólnocie parafialnej się nie zdarzył, ani nigdy się już nie powtórzy. Nikt wcześniej przed nami go nie przeżył, ani nikt po nas go nie przeżyje.

Arcybiskup, metropolita krakowski, podczas homilii powiedział, że „nasza świątynia dostąpiła najwyższego wyniesienia”. Pięknie też powiedział, że „chrześcijanin nie może żyć bez świątyni, nie może żyć Dnia Pańskiego, nie może żyć bez niedzielnej Eucharystii”.

Najpierw dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w ośmiodniowych misjach świętych, przygotowujących nas do tego niezwykłego wydarzenia, a więc naszym dzieciom i naszej młodzieżydorosłymmałżonkom oraz chorym i starszym, wszystkim, którzy tak zaplanowali swoje codzienne zadania i obowiązki, by znaleźć czas na udział w misjach i w samej uroczystości konsekracji.

Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w kulminacyjnym momencie naszych przygotowań, czyli w samej konsekracji w niedzielę o 17,00. Ktokolwiek był na pewno doznał niepowtarzalnych wrażeń, które zapiszą się na długo, a może na zawsze w jego pamięci.

Dziękuję przede wszystkim tym, którzy ochotnie i z entuzjazmem podjęli się różnych zadań i funkcji podczas tej uroczystości: naszym  ministrantom i lektorom, panu organiście i kościelnemu , osobom witającym arcybiskupa i przedstawiającym historię naszej Parafii i budowy kościoła, czytającym Słowo Boże, dzieciom w strojach pierwszokomunijnych i młodzieży przygotowującej się do bierzmowania, panom od kadzielnic, paniom nakładającym obrusy na ołtarz i układającym kwiaty, osobom niosącym dary ofiarne i tym, którzy ubrali się w stroje krakowskie oraz paniom posługujących w kuchni. Wszystkich osób zaangażowanych czynnie w tę uroczystość było prawie sto.

Bardzo dziękuję za wszystkie ofiary pieniężne składane na potrzeby misji i konsekracji kościoła. W ciągu tygodnia złożyliście 2235 zł a w niedzielę 1529 zł i 81 gr.

Na okoliczność konsekracji kościoła rodzina z Kantorowic ufundowała nowy kielich, w którym dziś sprawowana jest Najświętsza Ofiara o wartości 1100 zł, a rodzina z Zakola nowy gong za cenę 1800 zł, który też dziś po raz pierwszy usłyszymy. Natomiast ksiądz proboszcz ufundował 3 nowe złote ornaty, które były używane podczas konsekracji przez księdza arcybiskupa i dwóch najbliższych koncelebransów.

Wszystkim, za wszelkie dobro Bóg zapłać!

Oczywiście konsekracja kościoła to także pewne koszta, z których chcę się rozliczyć.

Zacheuszki to te 12 krzyży w 12 miejscach kościoła, które zostały namaszczone olejami świętymi podczas konsekracji. Całkowity ich koszt to 8760 zł w tym 3600 zł obrobiony i przygotowany do malowania materiał, malowanie i złocenie 3800 zł, świece 360 zł i świeczniki 1000 zł. Przy czym muszę dodać, że wartość świeczników to 2400 zł, ale Pan Kordek, który je wykonywał 1400 zł potraktował jako dar dla Parafii. Dziękuję.

Jest w zwyczaju, że Parafia, która konsekruje kościół, która właściwie wszystko już ma, przekazuje Parafii, która dopiero się tworzy jakiś dar materialny. Tym darem od nas był komplet 4 ornatów o wartości 2 000 zł.

Inne wydatki to: książeczki na temat konsekracji kościoła, które były rozdawane – 500 zł, obrusy na ołtarz – 600 zł, kwiaty na ołtarz 580 zł, płytka granitowa na relikwie świętych męczenników 200 zł. i inne, o których nie wypada mówić.

To tyle na temat konsekracji, ale skoro jestem już przy głosie to jeszcze kilka słów na temat ogrodzenia. Może uda się je nam w sprzyjających okolicznościach skończyć w przyszłym roku. Natomiast chcę powiedzieć, że moim zamierzeniem od początku jego budowy było, żeby w jego oknach, tych dużych, znalazły się witraże, obrazujące drogę krzyżową. Gdyby były osoby, które chciałyby ufundować taki witraż na okoliczność konsekracji kościoła czy też na jakąś inną osobistą czy rodzinną okoliczność, w najbliższym czasie czy w następnych miesiącach czy nawet latach, to proszę o kontakt ze mną do następnej niedzieli włącznie. Na dzień dzisiejszy cena jednego witraża to ok. 3000 zł. Chciałbym się zorientować, czy będzie to możliwe do zrealizowania. Na razie jest dwóch fundatorów a okien 17.

Teraz bieżące ogłoszenia:

Po Mszy św. o 9,00 odbędzie się uroczyste Nabożeństwo Różańcowe z Procesją Eucharystyczną do 5 ołtarzy. Zapraszam wszystkich do udziału i wspólnej modlitwy.

Zmiana tajemnic różańcowych odbędzie się wyjątkowo w 2 niedzielę miesiąca.

Dziś nie będzie już nabożeństwa różańcowego po południu.

Nabożeństwa różańcowe odprawiane są w naszym kościele w niedziele o 17,30 a w tygodniu po Mszy św. Zachęcam do odmawiania tej modlitwy także w rodzinach.

Jutro św. Faustyny Kowalskiej, dziewicy.

W środę przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Zostało ono ustanowione na pamiątkę zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad wojskami tureckimi, odniesionego pod Lepanto (nad Zatoką Koryncką) 7 października 1571 roku. W roku 1883 papież Leon XIII wprowadził do Litanii loretańskiej wezwanie „Królowo Różańca świętego”, a w dwa lata później zalecił, by w kościołach odmawiano różaniec przez cały październik.

Jest to zarazem święto patronalne róż różańcowych. W naszej Parafii są trzy Róże Różańcowe Kobiet.

W piątek bł. Wincentego Kadłubka, biskupa.

W piątek dzień szczególnej pamięci o naszych zmarłych. O godz. 16,45 wypominki roczne, następnie Msza św. za zmarłych  wypominanych i różaniec w ich intencji.

W sobotę V Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Margaretka do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach. Rozpoczęcie o 9,00. Szczegóły na plakacie na tablicy ogłoszeń.

W niedzielę św. Jana XXIII, papieża.

W niedzielę będziemy przeżywać  XX Dzień Papieski pod hasłem „Totus Tuus”W związku z tym dniem w całej Polsce, również w naszej Parafii odbędzie się przed kościołami zbiórka do puszek na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia dla uzdolnionej młodzieży.

Przez cały październik można zgłaszać wypominki roczne i jednorazowe.

Od października wydawany jest nowy miesięcznik pt. Staś”Odsyłam do stolika z gazetami. Gdyby ktoś był zainteresowany to najlepiej zgłosić jego prenumeratę w zakrystii.

 Bardzo dziękuję rodzinie Sułkowskich i Markiewicz  z bloku 221 z ul. Kantorowickiej za troskę o czystość w naszej świątyni w mijającym tygodniu. Proszę następne rodziny z tego osiedla.

        I jeszcze jedna informacja: Od jutra Msza św. wieczorna w dni powszednie przez okres jesienno-zimowy odprawiana będzie o godz. 17,00. A ponieważ mam trochę zaległych pogrzebowych intencji mszalnych, to chciałbym ich trochę odprawić w październiku. I tak o 17,00 będzie Msza św. z bieżących intencji z udziałem organisty, potem różaniec, a potem jeszcze jedna Msza św. kilka minut po 18,00 już bez organisty. Można będzie przyjść np. na 17,00 i zostać na różańcu, albo przyjść na różaniec i zostać na Mszy św. po 18,00.

Teraz nastąpi mała prezentacja, czyli przedstawienie się dzieci z klas III, które w naszej Parafii przygotowują się do Pierwszej Komunii świętej, a potem poświęcimy dla nich różańce.